תאריך מבוקש לסיור*

שם מלא*

טלפון*

דואר אלקטרוני*

מספר משתתפים

הערות

הסיור בוותיקן

תקציר הסיור בוותיקן:

את הסיור נתחיל במפגש עם המדריך בכניסה למוזיאון ליד גרם מדרגות היציאה, מול בית הקפה "וטיקאנו".
נדלג על התור, ונתחיל את הסיור במבואת הכניסה למוזיאון. נפתח בהסבר על הקמת המוזיאון וניתן רקע היסטורי על חייהם של אחרוני האפיפיורים.
משם נטפס מעלה ונעצור ליד דגם מעניין של קריית הותיקן, ונספר בקצרה על ההיסטוריה של המדינה הקטנה ביותר בעולם. נמשיך לתצפית מרהיבה על הכיפה של כנסיית פטר הקדוש והגנים, נבקר בחצר האיצטרובל, ומשם נעבור לנקודה בה החל סיפורו המרתק של המוזיאון- הלוא היא קבוצת הפסלים של "לאוקון ובניו".
בהמשך הסיור נעבור דרך מסדרונות גלריות הותיקן, הפרסקאות, השטיחים והמפות הגיאוגרפיות, עד להגעה אל פנינת המוזיאון ויצירת המופת של מיכאלאנג'לו – הקאפלה הסיסטינית.
נסיים את הסיור בביקור בכנסיית פטר הקדוש, שם יוביל אתכם המדריך דרך ארבע מאות שנות היסטוריה ויצירות מופת כמו ה"פייטה" (החמלה) של מיכאלאנג'לו. נספר אנקדוטות מחייהם של גדולי האומנים והאפיפיורים במרוצת השנים, היסטוריה, דת … ועוד! נקנח בסדרת תמונות עם חיילי המשמר השוייצרי, ובהסבר קצר על סיום פרוייקט האדריכלות הגאוני של ג'יאנלורנצו ברניני, ברחבת הכנסייה.
להזמנת הסיור אנא מלאו טופס יצירת קשר בראש העמוד

מידע על הסיור בותיקן

סיור בוותיקן אורכו כשלוש שעות וכולל את מוזיאון הוותיקן, הקפלה הסיסטינית וכנסיית פטר הקדוש. יציאה יומית בשעה 15:00 – סיורים בותיקן מותנים במינימום 5 משתתפים או במחיר של 5. המחיר (40 יורו) אינו כולל את כרטיס הכניסה שעלותו 20 יורו למבוגר, לילד עד גיל 18 מחיר הכרטיס הינו 12 יורו. אנו ממליצים על סיור צהריים שמתחיל בשעה 15:00 על מנת להימנע מצפיפות שעות הבוקר בכמות המטיילים הנוהרים לוותיקן ובכך שיפור איכות סיורינו. הפגישה הינה בכניסה למוזיאון הוותיקן , ליד מדרגות היציאה מהוותיקן. מומלץ לא להגיע עם תיקים גדולים ולא עם מטריות גדולות על מנת למנוע השארת חפצים בהפקדה. התשלום מתבצע בסוף הסיור במזומן ישירות למדריך. מחיר : 40€ למשתתף

  • איתנו אין עמידה בתור הארוך לוותיקן.
  • כרטיסי כניסה נרכשים עצמאית על ידי המטיילים.
  • קבוצות קטנות לעד 15 איש.(*בחגים עד 20 משתתפים)
  • מחיר ללא הפתעה.
  • סיור בעברית עם מדריך ישראלי מומחה לוותיקן.
  • מערכת שמע לכל משתתף לקבוצות מעל 8 משתתפים.

מדינת הוותיקן היא המדינה העצמאית הקטנה ביותר בעולם מבחינת השטח והיא משתרעת על שטח של פחות מחצי קמ”ר בלב ליבה של הבירה האיטלקית רומא. הוותיקן משמש כמרכז הנצרות הקתולית בעולם והיא גם מקום מושבו של הכס הקדוש ושל האפיפיור. אוכלוסיית הוותיקן מונה כ800 אנשים אשר רובם אנשי דת קתוליים.

על אף גודלה הקטן קריית הוותיקן כוללת בתוכה את אחד מריכוזי האומנות והאוצרות הגדולים ביותר בעולם וכוללת יצירות של גדולי האמנים ממהלך ההיסטוריה, בינהם נמנים לאונרדו דה וינצ’י, מיכלאנג’לו ,פייטרו פרוג’ינו, סנדרו בוטיצ’לי, רפאל ועוד.

אוספי הוותיקן הם בעלי חשיבות היסטורית מדינית ותרבותית ובשנת 1984 הכריז אונסק”ו על קריית הוותיקן כאתר מורשת עולמית והיא המדינה היחידה בעולם אשר כולה הוכרזה כאתר מורשת עולמית. לקריית הוותיקן בין היתר יש גם צבא הנקרא “המשמר השוויצרי” והוא הוקם ב1506 על ידי האפיפיור יוליוס השני , חיילי המשמר הינם תושבי שוויץ , על מנת להתקבל למשמר, חיילי המשמר חייבים ליהיות 1.74 מטר לפחות וגילם צריך לנוע בין 19-30,מדי הצבא הצבעוניים עוצבו על ידי מפקד המשמר ב1914 בהשראת ציורים מתקופת הרנסאנס . על אף שחיילי המשמר עוברים הכשרה צבאית מלאה על כלי נשק מודרניים הם עדיין מחויבים ללמוד להשתמש בחרבות , גרזנים ועוד כלי נשק קדומים נוספים.מספר מוזיאונים של אמנות וארכיאולוגיה מרכיבים יחדיו את מוזיאון הוותיקן המושך אליו חובבי אומנות מכל העולם ומציג את אוספי הכנסייה הקתולית, המוזיאון הוקם במאה ה16 על ידי האפיפיור יוליוס השני ונמצאים בו בין היתר יצירות כמו הקפלה הסיסטינית, חדרי רפאל, הדיוקון של הירונימוס , גלריית המפות של דנטי ועוד מספר נרחב של יצירות שמרכיבות יחדיו את הדבר העוצמתי הזה שנקרא מוזיאון הוותיקן.

ניתן להתעמק ולחקור לעומק את סודותיה של הוותיקן ולגלות המון עובדות מעניינות ומשעשעות אודותיו , הנה מספר דוגמאומשמר שוויצרית:

• לוותיקן יש שירות דואר משלו , דרכונים משלו והוא אפילו מטביע מטבע משלו (מטבע של 1 יורו עם ציור של האפיפיור הנוכחי).

• אורכם של מוזיאוני הוותיקן הוא כ 14.5 קילומטרים ואומרים שאם את/ה מקדיש/ה דקה אחת על כל ציור יקח לך 4 שנים לעבור על הכל.

• כל איטלקי יכול לבחור לתרום 8 אחוז מהמיסים שהוא משלם לטובת הוותיקן.

• השפות המדוברות על ידי אנשי הוותיקן הן לטינית אנגלית צרפתית ואיטלקית.

• בגלל שמדובר במדינה קטנה עם כמו קטנה של אוכלוסיה שיעור הפשיעה גדול יותר משיעור הפשיעה האיטלקי ולמעשה 90 אחוז מהמקרים נשארים בלתי פטורים.

• זו המדינה היחידה בעולם בה אי אפשר להוולד אזרח.

• הכספומט היחידי בעולם בשפה הלטינית נמצא בוותיקן.

• במהלך השנים הייתה אפילו אפיפיורית אשה (John anglicus) למשך שנתיים. אשר הצליחה להסתיר את זהותה המינית ובמהלך כהונתה נכנסה להריון ואפילו ילדה את הילד, למרבה הצער כאשר גילו את זהותה היא הוצאה להורג במקום.

קצת על מוזיאון הוותיקן…. עד שנת 1500 אוסף העתיקות היחיד אשר היה פתוח לקהל הרחב, היה בגבעת הקפיטול, מקור האוסף עוד מימי האפיפיור סיקסטוס ה – VI, אשר תרם פסל ברונזה לטרני לעם הרומאי בשנת 1471. בתחילת המאה ה -16 הוקם המוזיאון מתוך האוסף פרטי של הנסיך למשפחת "דלה רוברה" הלא הוא- האפיפיור יוליוס ה – II.

מקור האוסף בפסל שיש מהמאה ה- I לספירה של לאוקון ובניו, שהתגלה ב 14 בינואר 1506 בחלקת כרם ליד בזיליקת סנטה מריה מג'יורה ששימשה בעת העתיקה כמרחצאות החמים של הקיסר טריאנוס – כיום במרכזה של העיר. האפיפיור מיהר לרכוש את הפסל בהמלצתם של מיכלאנג'לו וג'וליאנו דה סנגאלו, חודש לאחר הרכישה בטקס פתיחה מרשים איפשר האפיפיור באופן פומבי לצפות בפסל ובכך הניח את "אבן היסוד" למוזיאון הוותיקן. האוסף הראשוני של המוזיאון הוצג בחדרי בורג'ה עד שהאפיפיור פיוס ה- XI הורה על הקמת מבנה מוזיאוני עבור האוסף המצטבר, המלאכה לתכנון המבנה הוטלה על האדריכל- לוקה בלטראמי.

כיום משמש מוזיאון הוותיקן מתחם עצום של אומנות וארכיאולוגיה שבו מציג הוותיקן את אוספי הכנסייה הקתולית

שנצטברו במהלך ההיסטוריה. הידעת ? אורכו של מוזיאון הוותיקן הוא כ 14.5 ק"מ ואם תקדיש/י דקה אחת לכל יצירת אומנות הסיור במוזיאון יארך 4 שנים!

אז איך נכנסים? הכניסה למוזיאון נעשית דרך הכניסה הצפונית לקריית הוותיקן מרחוב ויאלה ואטיקנו לאחר בידוק בטחוני מהיר (ממולץ להגיע ללא תיקים גדולים כדי לא להשאירם בהפקדה) וכניסה לאולם שנבנה בשנת 2000 לקבלת עולה הרגל בשנת היובל הנוצרית. נעלה בגרם המדרגות החשמלי לחצר פתוחה הנקראת חצר בלוודרה – Cortile del Belvedere ("היפה למראה") שתוכננה בשנת 1506 ע"י האדריכל הנודע ברמנטה,יצירת רנסאנס מרשימה שייחדה את ארמון הוותיקן ברומא – סגנונו ופרטיו בעיצוב החצר "הדהדו" בתוכניות בנייה של כיכרות וגנים ברחבי מערב אירופה במאות הבאות. ברמנטה לא זכה לראות את השלמת העבודה, ולקראת סוף המאה ה-16 שונתה ללא הכר וחולקה לשתי חצרות נפרדות. כשנתמנה יוליוס ה- II לאפיפיור בשנת 1503 הוא העביר את האוסף הפרטי שלו של פסלים רומיים לוותיקן, אל חצר סגורה בתוך מתחם הבלוודרה, בהמשך נוסף גם פסלו העתיק של לאוקון ובניו מיד לאחר שנתגלה ונרכש ע"י האפיפיור בשנת 1506.

זמן קצר לאחר מכן נוסף גם פסלו של האל אפולו לאוסף וקיבל את השם "אפולו של בלוודרה" , בהמשך נמצא גם פסל ה"טורסו" (גוף אדם נטול גפיים וראש)אותו גוף גברי והרואי המיוחס כנראה ללוחם אייקס, שהיווה השראה לפסלים ואומנים אחרים במרוצת השנים, ובצורה מיוחדת השפיע על מיכלאנג'לו שאת תוצאותיה אפשר לראות בקפלה הסיסטינית. יוליוס הטיל על ברמנטה את הפרויקט לקשר בין ארמון הוותיקן לוילה בלוודרה, הוא יצר באמצעות שורה של מרפסות המקושרות ביניהם בגרמי מדרגות סימטריים, מרחבים אחידים שלא נראה שני להם האירופה מבחינת גודל וארכיטקטורה. העבודה של ברמנטה הונצחה באפרסקו בקסטל סנט אנג'לו. במרפסת הגבוהה ביותר מונח אצטרובל רומאי מברונזה מהמאה ה- I לספירה ממול האכסדרה, ומכאן שמה של החצר- Cortile della Pigna, שבעבר היה חלק ממזרקה עתיקה. חשוב לדעת- שאצטרובל ברומי העתיקה היה סמל הפריון שכן בתוכו מסתתר פרי האצטרובל – הצנובר. בשנת 1990 הוצב במרכז החצר פסל של שני כדורים קונצנטריים של הפסל האיטלקי הנודע ארנלדו פומודורו, הכדור הפנימי מייצג את כדור הארץ והכדור החיצוני את הנצרות. גירסאות זהות של הכדור בתוך כדור הוצבו במוזיאונים שונים בעולם וניתן לראותם במקומות הבאים: בוותיקן ברומא, טריניטי קולג’ בדבלין, במטה האו”ם בניו יורק, מוזיאון הירשהורן, גן הפסלים בוושינגטון, הסמינר התיאולוגי באינדיאנפוליס, מוזיאון קולומבוס באוהיו, מוזיאון דה יאנג בסן פרנסיסקו מוזיאון לאמנות מודרנית בטהראן, מוזיאון האקון של יפן, ברקלי באוניברסיטת קליפורניה.

קוריוז !!!

חלקה התחתון של החצר שימש כמקום מגורים לחיות האפיפיור, לאו ה- X היה מצעיד את חיית המחמד שלו – גור פילים העונה לשם ’הנו‘ לפני קהל מעריצים לראווה, ובגלל ההיסטוריה המפוארת של הפיל הוא זכה להיקבר בחצר בלוודרה.

הסיור בוותיקן

תקציר הסיור בוותיקן:

נגיע אל נק' המפגש בכניסה למוזיאון, נכנס למוזיאון ללא המתנה בתור, ובעזרת המדריך המיומן תחשפו לאלפיים שנות היסטוריה מבית היוצר של רומא והוותיקן. נתחיל את הסיור בגלריית הציורים העשירה ומשם נמשיך אל החצר המתומנת "אבן הפינה" של המוזיאון משם דרך מסדרונות גלריות הוותיקן אל הפרסקאות בחדרי רפאל ובסופו אל גולת הסיור "הפנינה" ויצירת המופת של מיכאלאנג'לו הלא היא הקפלה הסיסטינית, נסיים בבזיליקה של פטר הקדוש שם יוביל אתכם המדריך דרך ארבע מאות שנות היסטוריה ויצירות מופת כמו ה"פייטה" של מיכאלאנג'לו הבלדאקינו של ברניני … נספר אנקדוטות מחייהם של גדולי האומנים והאפיפיורים במרוצת השנים, היסטוריה, דת … ועוד! למען הזמנת סיור בוותיקן אנא מלאו את טופס יצירת קשר בצד הדף.

מידע על הסיור בותיקן

סיור בוותיקן אורכו כשלוש וחצי שעות וכולל את מוזיאון הוותיקן, הקפלה הסיסטינית וכנסיית פטר הקדוש. יציאה יומית בשעה 15:00 – סיורים בותיקן מותנים במינימום 5 משתתפים או במחיר של 5. המחיר (40 יורו) אינו כולל את כרטיס הכניסה שעלותו 20 יורו למבוגר, לילד עד גיל 18 מחיר הכרטיס הינו 12 יורו. אנו ממליצים על סיור צהריים שמתחיל בשעה 15:00 על מנת להימנע מצפיפות שעות הבוקר בכמות המטיילים הנוהרים לוותיקן ובכך שיפור איכות סיורינו. הפגישה הינה בכניסה למוזיאון הוותיקן , ליד מדרגות היציאה מהוותיקן. מומלץ לא להגיע עם תיקים גדולים ולא עם מטריות גדולות על מנת למנוע השארת חפצים בהפקדה. התשלום מתבצע בסוף הסיור במזומן ישירות למדריך.
[/box]