Open/Close Menu
סיורים ברומא
uniquerome@gmail.com

וילה בורגזה הנפלאה

 

בתוך הפארק המקסים על שם משפחת בורגזה, נמצאת הוילה היפה והמיוחדת.

גם מי שאינו חובב מושבע של אמנות יופתע מהמקום, ומומלץ לשלבו עם ביקור בפארק.

הביקור בוילה מוגבל לשעתיים  ורצוי להזמין כרטיסים מראש (בגדר חובה בעונות התיירות ובסופ”ש), שכן מס’ האורחים במקום מוגבל, וישנם מעט כרטיסים על בסיס מקום פנוי.

תוכלו להתרשם  מפסליו של ברנני שתוכננו עבור הוילה ומוצבים במקומם המקורי, בדיוק היכן שהתכוון לכך האומן, ובנוסף יצירות של רפאל, קנובה וציוריו המופלאים של קאראווג’ו. לרבות מהיצירות מתלווה סיפור מעניין או פיקנטיריה מקומית. בשנת 1605 החשמן שיפיונה בורגזה, שהיה פטרונו של הפסל ברניני, החליט להפוך כרם נרחב שהיה בבעלותו, לגן הפרטי המפואר ביותר שנבנה ברומא מאז תקופת האימפריה הרומית. הכרם היה ממוקם במקום בו עמדו בעבר גנים עתיקים, מסוף תקופת הרפובליקה הרומית.

במקור, הגנים נבנו בסגנון צרפתי פורמלי ונבנו בהם מספר מבנים ששימשו את הקרדינל לצורכי אירוח. בסוף המאה ה־19 שונה מבנה הגנים והם הפכו לסגנון האנגלי הפחות פורמלי.

בשנת 1903 נרכשו הגנים על מבניהם על ידי העיר רומא, והפכו לשטח ציבורי, כיום הפארק השני בגודלו ברומא.

במרכז הפארק נמצאת וילה בורגזה פינצ’אנה שנבנתה על ידי האדריכל פלמיניו פונציו על פי תוכניות של שיפיונה בורגזה עצמו.

 

כל חובב אמנות, אך גם מי שהספיק ל’התעייף’ מעט מפסלים ברומא, יתרגש מ’חטיפתה של פרסופונה’. ידו החומדת של האדס, השקועה בחמוקיה של פרספונה, נראים כחומר חי, חם ונושם. קשה להאמין שמדובר בגוש של שייש.  כך גם ‘אפולו ודפנה’ המבועתת, ההופכת לעץ ועלים שבריריים, מול עיניו של הצופה המשתאה. חוויה מיוחדת גם לחובבי המיתולוגיה (כדאי לקרוא או לשמוע מעט על הדמויות הללו, בדרך לביקור- ראה סיפורים לפני השינה).

הפארק עצמו מחוץ לוילה הוא מהיפים והגדולים, שווה ביקור בפני עצמו, ומזמן מנוחה לרגליים עייפות לגדולים והזדמנות להתרוצצות לקטנים. במקום ניתן לשכור אפניים, להשיט סירה באגם או לצפות בבעלי החיים.

בתוך הפארק ישנן מזרקות, גני פסלים ומבנים מהודרים כיאה לרומא. מצד דרום מערב, בגבעת פיצ’יו ישנה מרפסת עם תצפית מרהיבה לעבר העיר,אל אזור פיאצאה דל פופולו ואף ניתן לרדת ברגל אל הכיכר ולקנח במדרגות הספרדיות.

לינה קרובה אל הפארק נמצאת משני צידיו, מדרום (המדרגות הספרדיות), אזור לינה מעולה, תיירותי ומרכזי אך יקר בד”כ, מחוץ לעונה ניתן לנסות השיג הנחות רגע אחרון. מצפון לפארק, מעט מרוחק מהמרכז, ניתן למצוא מלונות מעולים במחירים נוחים יותר, מתאים למשפחות.

 

סיפורים לפני השינה, על נערות יפות

פרספונה, שהייתה נערה יפיפיה ואהובה, העבירה את ימיה על פני האדמה, קוטפת פרחים עם חברותיה. האדס אל השאול, חמד אותה לעצמו, והחליט לחטוף אותה ולהביאה לממלכתו אשר מתחת לאדמה. יום אחד, בשעה שפרספונה טיילה כהרגלה על פני האדמה, האדס מימש את תוכניתו: הוא פרץ מבקע באדמה, תפס את הנערה ההמומה, ולקח אותה איתו לשאול תחתיות, להיות לו לאשה. אף אחד, פרט לזאוס ולהליוס הרואה הכול, לא הבחין במאורע.

לאחר שנעלמה פרספונה, לא ידעה אמה, האלה דמטר, את נפשה מצער: היא קיללה את חברותיה של בתה, שלא הצליחו למנוע את החטיפה, והפכה אותן לסירנות- ציפורים בעלות ראש אישה. היא שקעה בגעגועים לבתה והזניחה את האדמה, שחדלה לתת את תנובתה ולהצמיח את פריה.

בסופו של דבר נאלץ זאוס לפעול על מנת למנוע את האסון הממשמש ובא: הוא שלח את הרמס, שליח האלים, להאדס כדי שישיב את פרספונה לאמה. האדס אמנם החזיר את פרספונה, אך בטרם הלכה נתן לה לאכול מספר גרעיני רימון. גרעינים בודדים אלו היו פירות השאול ובשל אכילתם, נאלצה פרספונה לשוב לשאול מספר חודשים (כל פעם לפי כמות הגרעינים) מדי שנה בשנה. אולם, בשאר חודשי השנה הותר לה לשוב לאולימפוס, ולבלות יחד עם אמה ועם יתר האלים. בזמן שהותה של פרספונה מתחת לאדמה הייתה אמה מתעטפת עצב וגוזרת כיליון על האדמה, ודמעותיה יורדות על הארץ, שהן בעצם הגשם. אך מששבה פרספונה לאמה, היא הייתה מתנערת מעיצבונה ומאפשרת לתבואה לפרוח ולהבשיל.

זאת הסיבה, על פי המיתוס, שמדי שנה מגיעים חודשי הסתיו והחורף, בהם האדמה הופכת קשה ואינה נותנת פרי, אך לאחריהם מגיעים חודשי האביב והקיץ  , בהם פרספונה שבה מן השאול, ודמטר שוב מפרה את האדמה.

דפנה,בתו הצעירה של אל הנהר, הייתה אחת מן העלמות, שעליהן מספרת המיתולוגיה. דפנה היפיפיה אהבה לשוטט ביערות, לצוד ולהרגיש חופשיה ומאושרת. בחורים רבים ביקשו את ידה, אך היא לא רצתה להתחתן.

יום אחד ראה אותה האל אפולו יפה התואר- אל היופי, המוזיקה והאמת והתאהב בה. הוא ניסה להתקרב אליה, אך דפנה שהצטיינה ברגליה הקלות, נסה במהירות ונמלטה מפניו. אפולו כמעט והשיג אותה וקרא אליה: “אל תפחדי, הסתכלי בי, אינני סתם איכר או רועה. אני האל אפולו, ואני אוהב אותך”. אך דפנה המשיכה לרוץ ופחדה גדל. היא חשבה :” אם אמנם אפולו הוא הרודף אחרי- הרי אין לי כל סיכוי להנצל.  עזור לי,אבי עזור לי!” צעקה לאביה והמשיכה לרוץ. ואכן, לפתע ירדה עליה עייפות גדולה, לא היה לה כוח לרוץ ולברוח. היא נשארה תקועה בלב היער. רגליה ננעצו באדמה, קליפה כיסתה את גופה, ידיה הפכו לענפים, ועלים החלו ללבלב מתוכם. היא הפכה לעץ הדפנה.!

בבהלה ובצער הסתכל האל אפולו על דפנה היפה. ההופכת לעץ ,והבין שאבדה לו לעולמים. “לפחות כעץ תהיי שלי”, הרהר אפולו בעצב.

קטף ענף מעץ הדפנה , הכין ממנו זר, קשט בו את ראשו ואמר בהתרגשות “בענפים שלך, ענפי הדפנה, יעטרו הגיבורים החוזרים כמנצחים מן הקרב את מצחיהם. בכל פעם שישירו  שירי ניצחון ויספרו סיפורי גבורה- דפנה ואפולו יהיו מאוחדים.”

 

מידע שימושי ולרכישת כרטיסים

אתר הגלריה:קישור

כתובת הגלריה:

Piazzale del Museo Borghese 5

 

הגעה לוילה בורגזה?

מטרו קו A , לרדת בתחנת Piazza di Spagn

 

שעות פתיחה: כל יום למעט יום שני, 8:30-19:30

Write a comment:
Unique Rome Tours - Copyright © 2013
רומא אחרת