Open/Close Menu
סיורים ברומא
uniquerome@gmail.com

Fontana di Trevi
Via delle Muratte, 9

את המים הזורמים במזרקת טרווי ודאי שמעתם מהרחובות הסמוכים עוד לפני שהגעתם אליה והציפייה לא מפחיתה מההתפעלות והשמחה שמתגלה עם ההגעה אליה. המזרקה הציורית הזו היא ללא ספק ה’פונטנה’ (מזרקה) המפורסמת והגדולה ברומא. היא ידועה גם בכינויה ‘מזרקת המשאלות’, משום שעל פי האמונה מי שישליך מטבע למימיה בעודו עומד בגבו אליה יזכה לשוב לרומא בעתיד. יש המאמינים כי המטבע השני המושלך אליה יגשים משאלות, ויש הטוענים כי הוא גורם למבקר/ת ברומא להתאהב באיטלקי/ה וכי המטבע השלישי כבר יוביל לנישואין. מעריכים כי מטבעות בשווי של כ-3000 אירו נאספים מדי יום מתחתית המזרקה ונתרמים ע”י העירייה לצדקה. בחודש אוקטובר 2011 נאספו מהמזרקה כ53 אלף אירו!

הפסל הניצב כיום במזרקה הינו פרי יצירתו של הארכיטקט ניקולא סלבי, משנת 1732. העבודות הסתיימו לאחר מותו בידי ג’וזפה פניני. במזרקה מתעוררות לחיים דמויותיהם של ייצוגי דמויות ים ללא קונוטציה דתית כגון אוקיאנוס וסוסי הים המובילים לצד טריטונים את מרכבתו העשויה מצדפה, האחד כנוע והשני פראי, כמזגו של הים. מי המזרקה מגיעים מהאקוודוקט הסמוך (אמת מים) הנקרא ‘אקווה וירג’ין’ (Acqua Vergine), שנבנה על ידי הקיסר אגריפה.

כיום מי המזרקה נעים בסירקולציה ולא כחלקו הסופי של אמת המים.
כמו רוב האתרים היפים ברומא, אמת המים נהרסה ושופצה מספר פעמים.
המזרקה התפרסמה בסרטו של פדריקו פליני ‘החיים המתוקים’ (La Dolce Vita) בסצנה בה גיבורת הסרט, אניטה אקברג, התרחצה במי המזרקה.
בקרבת המזרקה תוכלו אף לראות בית מרקחת הפעיל משנת 1552.
מזרקת טרוויי היא מקום בילוי פופולארי ביותר למשוטטים ברומא ומומלץ לבקר בה גם בשעות הערב, בהן היא מוארת.
עכשיו אתם כבר כאן ואנחנו בטוחים שלא תרצו שזאת תהיה הפעם האחרונה 
לחיי הפעם הבאה ברומא.

מזרקת טרווי הינה אחת מהאטרקציות של רומא ואחת מן המזרקות המפורסמות ביותר בעולם. אלפי מבקרים מדי יום עושים את דרכם למזרקת טרווי. האגדה המקורית מספרת שאם זורקים מטבע למזרקה ביד ימין ולכיוון שמאל, אתם תבטיחו את חזרתכם לרומא. מעבר למטבעות מדובר במקום נהדר השוכן לצד סמטאות צפופות במבקרים ביום ובלילה. כאן מטה תוכלו לגלות מספר עובדות מעניינות על המזרקה המרשימה ביותר ברומא.

עובדות מעניינות על מזרקת טרבי:

1. מזרקת טרווי נמצאת בסופה של מערכת האקוודוקט של “אקוויה וירגו”, אקוודוקט שנבנה בשנת 19 לפני הספירה על ידי אגריפה, בנו החורג של הקיסר אאוגוסטו.

2. מזרקת טרווי, פונטנה די טרווי באיטלקית, הינה מזרקת הבארוק הגדולה ביותר באיטליה, מתעלה ל-85 רגל לגובה ו-65 רגל לרוחב.

3. הדמות שעומדת במרכז המזרקה היא נפטון-אל הים.

4. המזרקה נבנתה לאורך כ-30 שנה והושלמה בשנת 1762. היא החלפיה מזרקה אחרת, הרבה פחות גדולה ומרשימה שהייתה במקום.

5. במכרז שנעשה כדי לעצב את המזרקה זכה אלסנדרו גלילאי שגבר על ניקולה סאלבי, למרות שגלילאי היה מפירנצה בעוד שסאלבי היה רומאי. בעקבות זאת נשמע בעיר זעקה גדולה שגרמה לסאלבי לזכות במרכז מחדש

6. ניקולה סאלבי נפטר בשנת 1751 ולא זכה לראות את האופרה שלו בגירסה השלמה שלה כפי שאנחנו מכירים אותה היום. המזרקה הושלמה על ידי הארכיטקט ג’וזפה פניני.

7. הנוהג של זריקת המטבע למזרקה הינו פגאני. המטבע שהיה נזרק למזרקה למתנה לאלת המים, כדי לגרום לה לבקש מהאלים לעזור להם ולהחזיר את החיילים שלהם מהמלחמות ולהגן עליהם במהלך מסעותיהם בים.

8. מזרקת טרווי מחברת בין שלושה רחובות, ושמה הוא אכן טרווי- “שלושה רחובות”.

9. שלושת הרחובות שמתחברים למזרקת טרווי הינם ויה דיי קרוצ’יקי, ויה פולי וויה דלה מוראטה.

10. בכל לילה בערך 3,000 אירו צפים להם מתחתית המזרקה. הכסף מועבר כתרומה לארגון ה”קריטאס”, ארגון צדקה קאתולי שמשתמש בכסף כדי לספק שירותים ומזון למשפחות נזדקקות ברומא.

11. בית האופנה האיטלקי פנדי, הכריז בינואר 2013 כי הוא יעזור במימון של 2.2 מיליון אירו לעבודות השימור של המזרקה, פרוייקט שנמשך 20 חודשים ויהיה לפרוייקט השיקום החשוב והאורך ביותר בהיסטוריה
של המזרקה.

12. בשנת 1996 זרימת המים במזרקה הופסקה והיא כוסתה בבד שחור כדי לציין את מותו של השחקן הנודע מרצ’לו מסטרויאני אשר צילם כמה מן הסצינות המפורסמות והמזוהות ביותר עם המזרקה בסרט “לה דולצ’ה ויטה”.

13.אקוודוקט המים “אקווה וירגו” מביא מים כל הדרך מ”מעיינות סלונה” הנמצאות כ-21 ק”מ מחוץ לרומא, ומספק למזרקת טרווי ולמזרקות האחרות במרכז רומא מים.

14. הרבה אנשים נפצעו וכמה אף נהרגו במהלך עבודות הבנייה של המזרקה. בשנת 1734 נפל סלע גדול וגרם לתאונה. בשנת 1736 בנאי נפל מגג ונהרג. בשנת 1740 אחד מהשוליות שעבדו במקום נהרג מפגיעה נוספת של אבן בראשו.

15. בכל יום זורמים במזרקה כ-80,000 קו”ב מים.

16. הכתובת שבחזית המזרקה אומרת: CLEMENS XII PONT. MAX. AQUAM VIRGINEM COPIA ET SALUBRITATE COMMENDATAM CULTO MAGNIFICO ORNAVIT ANNO DOMINI MDCCXXXV PONT VI.
תרגום: האפיפיור קלמנטה ה-12 עיטר את אקוודוקט הוירג’ין וזיכה אותו בשפע ובחיוניות בטקס הנפלא בשנת 1735, שנת כהונתו השישית.

17. המזרקה נמצאת לפני ארמון פולי שהשתייך למשפחת הרוזנים של פולי שמן העיירה פולי שבמחוז לאציו. כיום הארמון משמש כמוסד לאומי לאמנות גראפית.

18. המזרקה בנויה בעיקר מאבן טרסטברינית (אבן רומית נפוצה). השם של האבן הזו מקורו מלטינית- “טיבורטינית” מן השם טיבור, העיר טיבולי בלטינית, אשר נמצאת כ-35 ק”מ מזרחית מרומא.

Unique Rome Tours - Copyright © 2013
רומא אחרת